Samorozwój

Książki o samodoskonaleniu

Książki o samodoskonaleniu i samopomocy są książkami non-fiction, dlatego należy je czytać nie tak, jak czyta się fikcję, powieści czy opowiadania, ale inaczej.

Często, gdy czytamy dobrą książkę fabularną, jesteśmy nią całkowicie pochłonięci i może nam być trudno odłożyć książkę, dopóki nie skończymy jej czytać. Potem możemy zostawić książkę i przenieść się do innej. To tak jak z oglądaniem dobrego filmu. Oglądamy go z przyjemnością, śledzimy fabułę, identyfikujemy się z niektórymi postaciami, a innych nie lubimy.

Po obejrzeniu dobrego filmu możemy trochę o nim pomyśleć, porozmawiać o nim z przyjaciółmi, a następnie wyrzucić go z pamięci i ruszyć dalej z naszym życiem.

Tak samo jest z książkami. Jeśli przeczytamy dobrą książkę, możemy o niej myśleć i mówić, omawiać jej fabułę, a potem o niej zapomnieć. Jeśli książka jest wyjątkowo dobra, to po jakimś czasie możemy ją przeczytać ponownie.

Inaczej jest z książkami o samodoskonaleniu i samopomocy. Te książki uczą i podpowiadają, często zawierają ćwiczenia. Są to podręczniki, tak jak w szkole, na studiach czy na uniwersytecie. Nigdy nie czytamy podręcznika jak powieści. Czytamy kilka stron i ćwiczymy to, czego się nauczyliśmy. To samo jest z samodoskonaleniem i książkami samopomocowymi.

Czy czytasz książkę o matematyce lub algebrze jak powieść? Nie, nie czytasz! Musisz czytać powoli, rozumieć to, co czytasz i wykonywać ćwiczenia.

Aby uzyskać jak najwięcej z książek o samodoskonaleniu i samopomocy musisz czytać je powoli, przyswajać to, czego uczą, a następnie ćwiczyć ćwiczenia, które oferują i stosować rady i wskazówki w codziennym życiu.

Ta rada dotyczy wszystkich książek non-fiction, takich jak książki o odchudzaniu, zarządzaniu czasem, poprawie zdrowia, kulturystyce czy medytacji.

Chciałbym zaproponować kilka wskazówek dotyczących czytania takich książek.

Jak czytać książki o samodoskonaleniu i samopomocy

1. Czytaj książkę powoli, abyś zrozumiał przesłanie, które przekazuje.

2. Nie ma potrzeby czytać więcej niż kilka stron dziennie. Nie polecam czytania takiej książki szybko, od początku do końca, w taki sam sposób jak czytanie książki beletrystycznej. Czasami każdy akapit zawiera ważne informacje, które musisz przestudiować, zrozumieć i przyswoić. Książka przyniesie Ci więcej korzyści, jeśli będziesz ją czytać powoli.

3. Czasami będziesz musiał przeczytać tę samą stronę lub akapit kilka razy, aby lepiej ją zrozumieć. Często czytanie tego samego akapitu kilka razy przynosi nowy wgląd i zrozumienie, którego nie uzyskasz czytając go raz.