W 1862 r. Richard Jordan Gatling wynalazł wielolufowy, obrotowy pistolet obsługiwany za pomocą korby, który mógł wystrzelić do 200 pocisków na minutę. Karabin Gatlinga, użyty tylko kilka razy podczas wojny secesyjnej, stał się później pierwszym powszechnie uznanym karabinem maszynowym.
Czy wiesz, że? Richard Gatling miał nadzieję, że ogromna moc jego nowej broni zniechęci do prowadzenia walk na dużą skalę i pokaże głupotę wojny.
Kim był Richard Jordan Gatling?
Urodzony w Karolinie Północnej w 1818 r. Gatling pomagał swojemu ojcu, bogatemu plantatorowi, w opracowywaniu lepszych narzędzi rolniczych, narzędzi i maszyn do siania i zbierania bawełny. W 1844 r., wkrótce po uzyskaniu swojego pierwszego patentu na nowy typ siewnika, Gatling przeniósł się do St. Louis w stanie Missouri, gdzie kontynuował prace nad rozwojem narzędzi rolniczych i maszyn do uprawy ryżu i pszenicy. Oprócz tworzenia, wprowadzania na rynek i sprzedawania swoich wynalazków, Gatling studiował również medycynę, ale nigdy nie praktykował jako lekarz.
Kiedy w 1861 r. wybuchła wojna secesyjna, Gatling mieszkał w Indianapolis w stanie Indiana. Choć urodził się na Południu, był zagorzałym zwolennikiem Unii. Widząc nie tylko makabryczne rany, ale także powszechne choroby, które zabiły tak wielu żołnierzy Unii podczas konfliktu, Gatling zaczął myśleć o stworzeniu bardziej wydajnej i skutecznej broni niż bagnety i muszkiety, które zazwyczaj były używane podczas bitwy w tamtym czasie.
W liście do przyjaciela napisanym w 1877 roku Gatling wyjaśnił swoją motywację do wynalezienia szybkostrzelnej broni, która nosiła jego imię: „Przyszło mi do głowy, że gdybym mógł wynaleźć maszynę – broń – która dzięki szybkostrzelności umożliwiłaby jednemu człowiekowi wykonanie takiej samej pracy bojowej jak stu, to w dużym stopniu zastąpiłoby to konieczność istnienia dużych armii, a co za tym idzie, narażenie na bitwę i choroby zostałoby znacznie zmniejszone”.
Jak działała broń Gatlinga?
Gatling otrzymał pierwszy patent na nową broń palną 4 listopada 1862 roku. Pistolet Gatlinga miał sześć metalowych luf ułożonych w okrąg i zamontowanych na wózku kołowym. Gdy operator broni obracał korbą, pocisk wchodził do lufy z magazynka, a następnie obracał się do pozycji strzelania. Po wystrzeleniu każdego pocisku, lufa poruszała się dalej i była przeładowywana kolejnym pociskiem.
Gatling kontynuował wprowadzanie ulepszeń w konstrukcji działa, ale nawet najwcześniejsza wersja była w stanie wystrzelić około 200 pocisków na minutę. Podczas gdy pierwsze działo Gatlinga używało papierowych naboi załadowanych prochem i kulami kalibru .58, wprowadzenie mosiężnych naboi umożliwiło późniejszym wersjom strzelanie do 400 naboi na minutę.
Zastosowanie karabinu Gatlinga w czasie wojny secesyjnej i po niej
Mimo, że próby wynalezienia broni, która mogłaby strzelać wiele razy w krótkim odstępie czasu, sięgały wieków wstecz, zanim Gatling ją wypróbował, pistolet Gatlinga stanowił ogromny krok naprzód w rozwoju szybkostrzelnego karabinu maszynowego. Jednak pomimo sukcesu we wczesnych próbach, Departament Uzbrojenia Armii USA odmówił przyjęcia tej stosunkowo niesprawdzonej nowej broni podczas wojny secesyjnej. Benjamin F. Butler został jedynym generałem Unii, który zakupił pistolety Gatlinga podczas konfliktu, a co najmniej jeden z tuzina zakupionych przez Butlera pistoletów brał udział w akcji podczas brutalnego oblężenia Petersburga w Wirginii wiosną 1865 roku.
Armia oficjalnie przyjęła pistolet Gatlinga w 1866 roku, a jego popularność stale rosła.
Do końca XIX wieku broń ta stała się przerażającym symbolem siły i dominacji. Wojska amerykańskie używały pistoletów Gatlinga w powtarzających się kampaniach przeciwko rdzennym Amerykanom, a siły brytyjskie stosowały je w wojnach przeciwko Zulusom w Afryce (1879). W latach 1870-90, w okresie powszechnych niepokojów pracowniczych w Stanach Zjednoczonych, funkcjonariusze organów ścigania i milicji stanowych w całych Stanach Zjednoczonych używali pistoletów Gatlinga w brutalnych starciach ze strajkującymi robotnikami.
Trwałe dziedzictwo pistoletu Gatlinga
Richard Gatling zmarł w 1903 roku w wieku 85 lat. W ciągu swojego życia uzyskał łącznie 43 patenty na urządzenia, począwszy od traktora napędzanego parą, a skończywszy na ulepszonej spłuczce do toalet. W międzyczasie jego najsłynniejszy wynalazek spotkał się z rosnącą konkurencją ze strony nowszej broni powtarzalnej, opartej na mechanizmie odrzutu, a nie na obracających się lufach. Do czasu wybuchu I wojny światowej pistolet Gatlinga został odsunięty na bok na rzecz pierwszego całkowicie automatycznego karabinu maszynowego, wynalezionego przez urodzonego w Maine Hirama Stevensa Maxima w Anglii w latach 80. XIX wieku.